
Witajcie! Nazywam się Karol Dziwior. Jestem hebraistą z wykształcenia, zawodu i zamiłowania. Językiem hebrajskim w różnych jego odmianach zajmuję się od wielu lat, wciąż powracając do (prawdopodobnie) najważniejszej spisanej w nim biblioteki tekstów – Biblii hebrajskiej.
Nie/biblijny powstał z myślą o odbiorcy polskim, który ze względu na niedobór przekładów fachowej literatury na rodzimym rynku pozostaje odcięty od wyników dziesięcioleci badań nad hebrajszczyzną biblijną, historią starożytnego Izraela oraz Biblią hebrajską – antologią pism starohebrajskich, znanych w naszym kraju jako Stary Testament.
Do kogo skierowany jest Nie/biblijny?
Blog pisany jest w duchu popularnonaukowym. Przeznaczony jest dla niespecjalistów, tak wierzących, jak i niewierzących, głodnych wiedzy hebraistycznej, dla tych, którzy chcą zgłębić myśl, religię i kulturę Izraela i Judy, dla chcących zweryfikować prawdziwość informacji biblistycznych krążących w polskiej internetoprzestrzeni. Nie/biblijny to przystanek dla osób zmęczonych blogami konfesyjnymi, wypocinami apologetów oraz teoriami turboateistów.
Czym będziemy się zajmować?
Nie/biblijny poświęcony jest Biblii hebrajskiej, językowi starohebrajskiemu oraz historii Izraela i jahwizmu. Przyjrzymy się różnym zagadnieniom starotestamentowym, począwszy od kosmologii biblijnej i protologii, poprzez historię kształtowania się narodu Izraela i jahwizmu, transmisję tekstu, sprawy społeczno-kultyczne, na Masorze, polskich przekładach Biblii i egzegezie poszczególnych fragmentów kończąc.
Jakich tekstów i serii tematycznych możecie spodziewać się w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach?
- Ulepienie człowieka z ziemi lub gliny jako motyw wspólny dla literatury starożytnego Bliskiego Wschodu
- Wdmuchnięcie życia w pierwszego człowieka
- Czym jest תֹּהוּ וָבֹהוּ, tōhû wâḇōhû w Rdz 1:2?
- Czy w rodowodzie w Rdz 5 ukryta jest Ewangelia?
- Rola człowieka, człowiek na roli
- Minimalizm opisu stworzenia w Rdz 1
- Czy Heksaemeron to tekst poetycki?
- Interpretacja strukturalna
- Kosmografia starohebrajska
- Pomniejsze tradycje kosmologiczne w Biblii hebrajskiej
- Bóg czy bogowie?
- Intertekstualność i polemika – opowieści biblijne a mitologie starowschodnie
- Początki Izraela jako narodu i państwa
- Tetragram
- Zagadnienia gramatyczne w Rdz 1-11
- Krytyka tekstualna i transmisja tekstu
- Chaoskampf w Biblii hebrajskiej