Nazywam się Karol Dziwior. Jestem hebraistą z wykształcenia, zawodu i zamiłowania. Językiem hebrajskim w różnych jego odmianach zajmuję się od wielu lat, wciąż powracając do (prawdopodobnie) najważniejszej spisanej w nim biblioteki tekstów – Biblii hebrajskiej.
Nie/biblijny powstał z myślą o odbiorcy polskim, który ze względu na niedobór przekładów fachowej literatury na rodzimym rynku pozostaje odcięty od wyników dziesięcioleci badań nad hebrajszczyzną biblijną, historią starożytnego Izraela oraz Biblią hebrajską – antologią pism starohebrajskich, znaną w naszym kraju jako Stary Testament.
Blog pisany jest w duchu popularnonaukowym. Przeznaczony jest dla niespecjalistów, tak wierzących, jak i niewierzących, głodnych wiedzy hebraistycznej, dla tych, którzy chcą zgłębić myśl, religię i kulturę Izraela i Judy, dla chcących zweryfikować prawdziwość informacji biblistycznych krążących w polskiej internetoprzestrzeni. Nie/biblijny to przystanek dla osób zmęczonych blogami konfesyjnymi, wypocinami apologetów oraz teoriami turboateistów.
Szczególną uwagę poświęcam biblijnej prehistorii, czyli rozdziałom 1-11 Księgi Rodzaju, opisującym początki świata i ludzkości go zamieszkującej. Teksty te są jednymi z najciekawszych i najbogatszych znaczeniowo, a jednocześnie wciąż wzbudzającymi kontrowersje i będącymi przedmiotem sporu całej mozaiki grup i środowisk.
Pochylam się również nad internetowymi mitami, nieśmiertelnymi teoriami spiskowymi krążącymi wokół Biblii oraz (rzekomo) zakodowanymi w niej wiadomościami.
Mój cel? Rzeczowo, zdroworozsądkowo i z kubkiem kawy w ręku rozplątywać gmatwaninę nagromadzonych w polskiej świadomości przekonań na temat Biblii, języka hebrajskiego (ale nie tylko!) oraz burzliwych dziejów religii starożytnego Izraela.
Nie/biblijny to nie tylko publikowane przeze mnie teksty – to również Wasze pytania, komentarze i uczestnictwo w dyskusjach w mediach społecznościowych. Znajdźcie mnie na Facebooku, Twitterze i Feedly. Jeżeli preferujecie kontakt emailowy, piszcie na adres: niebiblijny[małpa]gmail.com. Jeśli podoba Wam się to, co robię i widzicie w tym wartość dodaną dla siebie i dla swoich bliskich – wesprzyjcie Nie/biblijny na Patronite (więcej w zakładce Wesprzyj mnie na Patronite!).
Zapraszam Was serdecznie do śledzenia bloga oraz polecania go bliskim i przyjaciołom. Do usłyszenia!